> EKO škola
EKO sadržaji

Vijest

Autor: Biljana Fluka, 10. 3. 2017.

EKO sadržaji u osmim razredima

Kemikalije su blagoslov i kletva

Ljudska bića, biljke i životinje građeni su od kemikalija. Kuhanje hrane je čisti kemijski proces. Lijekovi koji suzbijaju i liječe bolesti također su načinjeni od kemikalija. Čak je i Sunce koje omogućuje postojanje života na Zemlji građeno od kemikalija. Bez kemikalija život ne bi postojao. I dok s jedne strane uživamo blagodati koje nam omogućuje postojanje kemikalija, s druge strane s kemikalijama moramo vrlo obzirno postupati kako bismo njihov štetan utjecaj sveli na najmanju moguću mjeru.

Potaknuti ulogom kemikalija u svakodnevnom životu učenici osmih razreda su na dodatnoj nastavi kemije proučili odredbe Europske komisije koje se odnose na Odredbu o registraciji, odobravanju i ograničavanju kemikalija (REACH). Posebno su proučili nove CLP piktograme na etiketama kemikalija koji će postupno zamijeniti stare. Uredba CLP uvela je nov sustav razvrstavanja i označivanja opasnih kemikalija. Prema toj Uredbi stari piktogrami mogu se koristiti na tržištu do 1. lipnja 2017. Od tada u vašoj lokalnoj trgovini ili na policama željezarije možete pronaći deterdžente, ulja za svjetiljke ili druge proizvode označene narančastim ili bijelim piktogramima. Na tu temu izradili su plakat i prezentaciju pod nazivom Kemijska sigurnost u školi s kojima će upoznati ostale učenike u sklopu ekoloških tema. U izradi prezentacije i plakata sudjelovali su Petra Ćuk, Katarina Valjak, Matea Tomljanović, Luka Begić i Stella Krpan. U središtu interesa učenika bilo je pitanje: Koliko su naše obitelji i rodbina te prijatelji zapravo upoznati s ovim Uredbama? U razgovoru s građanima zaključili su da ima onih koji nisu dovoljno informirani o CLP ni REACH Uredbi koje su i te kako važne. Za projektni dan posvećen ekološim temama učenici će izraditi propagandne materijale i podijeliti ih u svrhu edukacije o pravilnom korištenju različitih kemikalija u kućanstvu.

Stella Krpan, 8.a

EKO ŠKOLA

Naša škola je i službeno postala

međunarodna Ekoškola.

Na svečanosti koja je održana 12. svibnja 2017. u Gastro Globusu na Zagrebačkom velesajmu, promovirana je 17. generacija međunarodnih Ekoškola iz Republike Hrvatske. Tom prigodom predstavnici naše škole dobili su povelju (certifikat) i prestižnu zelenu zastavu.