Terenska nastava

Autor: Biljana Fluka, 17. 3. 2009.

17.3. učenici nižih razreda posjetili su jedinstveni ekološki rezervat Savica.

Rezervat obuhvaća dvanaest međusobno povezanih jezera u kojima se nalaze zaštićene vrste flore i faune.

Plavac, Vrbovo, Lopoćara, Potkova samo su neka od međusobno povezanih dvanaest jezera Savice. Do ove oaze, smještene nedaleko od zagrebačkog naselja Peščenica,dolazi se makadamskim putem uz savski nasip. Jedinstvena priroda koju ukrašavaju žalosne vrbe, topole i drugo zaštićeno autohtono drveće, doista odiše posebnim mirom. Zbog vrijednosti biljnih i životinjskih vrsta ovo je područje 1991. godine odlukom Skupštine Grada Zagreba proglašeno jedinstvenim ekološkim rezervatom. U njemu se može naći čak 53 vrste ptica močvarica. Neke od njih gnijezde se na Savici, iako im tu nije stalno stanište. Jezera se svake godine poribljavaju, a bogata su plemenitim vrstama ribe – šaranom,smuđem, štukom i somovima, a također i tzv. bijelom ribom. Među gustim raslinjem mogu se sresti fazani i zečevi.Toplana pogoduje prirodi. O jezeru i 48 hektara zaštićene površine brine ribočuvarska služba Športskoga ribolovnog društva »Peščenica«. Savica je nekada bila rukavac Save s prirodnim mrijestilištem ribe. Izgradnjom nasipa 1963. godine nestalo je prirodne veze s rijekom Savom. Da u međuvremenu nedaleko od jezera nije izgrađena  elektrana-toplana, to bi područje ostalo ogoljena šljunčara. Naime, toplana u procesu rada koristi savsku vodu za rashlađivanje svojih postrojenja. Jedan dio te vode odlazi u Savicu i napaja jezera, dok se drugi dio vraća u Savu. Svojom prirodnom ljepotom Savica je idealno mjesto za opuštanje i odmor. Osim Športskog ribolovnog društva »Peščenica« na Savici djeluje i Hrvatsko ornitološko društvo i Lovačko društvo »Žuna«. Svima njima cilj je Savicu pretvoriti u omiljeno mirno izletište Zagrepčana, kojima je ljepota prirode i cvrkut ptica najljepša glazba i odmor.

Više fotografija pogledajte u Galeriji!