Autor: Biljana Fluka, 13. 12. 2019.

Projekt ,,Snimanje fotografija Zemlje s Međunarodne svemirske postaje''

Učenici OŠ Čučerje u studenome 2019. godine su sudjelovali u projektu eTwinning-a (zajednice škola u Europi) pod nazivom ,,Snimanje fotografija Zemlje s Međunarodne svemirske postaje''.

Međunarodna svemirska postaja (MSP) - služi kao jedinstveni istraživački laboratorij s mikrogravitacijskim uvjetima u kojima posada izvodi eskperimente s područja biologije, ljudske biologije, fizike, astronomije i meteorologije.

Sally Ride EarthKAM

Praktični dio ovog projekta u koji su bili uključeni i učenici naše škole zove se ,,Sally Ride EarthKAM'' (EarthKAM je skraćeni naziv za ,,Earth Knowledge Acquired by Middle school students'', što prevedeno na hrvatski jezik znači ,,Znanje o Zemlji koje su stekli učenici osnovnih škola''.) To je NASA-in edukativni program koji omogućuje učenicima, nastavnicima i javnosti da upoznaju Zemlju iz jedinstvene svemirske perspektive.

Za vrijeme misija Sally Ride EarthKAM-a (razdoblja u kojima je kamera Sally Ride EarthKAM-a operativna), osnovnoškolci širom svijeta šalju zahtjeve za fotografijama određenih lokacija na Zemlji. Pritom uče o praktičnoj upotrebi geografskih koordinata te snalaženju na geografskoj karti svijeta. Nakon svake misije, zbirka fotografija Sally Ride EarthKAM-a dostupna je u pretraživačkoj arhivi fotografija na internetskim stranicama www.earthkam.org. Ova zbirka fotografija i prateće aktivnosti izvanredni su resursi koji omogućuju učenicima istraživanje Zemlje i svemira, geografije, ali i društvenih studija, matematike i komunikacija.

Sally Ride EarthKAM koristi Nikon D2Xs digitalnu kameru.

Ovo su neke od fotografija koje su tokom misija u studenome 2019. godine bile uspješno snimljene. Napominjem da je uspješnost fotografija ovisila od putanja Međunarodne svemirske postaje te vremenskih prilika u samom trenutku fotografiranja.

Fotografije smo koristili u nastavi za prepoznavanje reljefa i reljefnih procesa. One su aktualan pogled na Zemljinu površinu te su kao takve vrijedan resurs za učenje.

Alžir, Afrika, 24.74° N, 2.82° E

Indonezija, Azija, 1.47° N, 127.57° E

Saudijska Arabija, Azija, 17.23° N, 45.13° E

Australija, 34.56° S, 146.15° E

Burkina Faso, Afrika

Zahvaljujem svim učenicima koji su sudjelovali u ovom projektu!
Nastavnica geografije, Valentina Benc