Predavanje

Autor: Biljana Fluka, 17. 10. 2017.

Mala škola "Požar nije šala"

U petak, 13. listopada, održano je predavanje gđe Višnje Vučetić iz Hrvatsko agrometeorološkog društva pod nazivom Agrometeorološki mozaik za mlade – Mala škola „Požar nije šala“.

Predavanjem se htjelo,  učenicima  osnovnih  škola,  pristupačno  i  postupno  približili

kako  nastaje požar te koji  su  uzroci  i  katastrofalne  posljedice  šumskih  požara.

Ovog  ljeta  smo bili svjedoci katastrofalnih požara na Jadranu. No, požari raslinja ne događaju se samo na našoj obali  već  istraživanja  pokazuju  sve  veću  učestalost  i  u  kontinentalnom  dijelu  Hrvatske, pogotovo početkom proljetnih radova pri paljenju korova i strništa.

Predavanje se održalo za učenike 8. a i b razreda te za učenike 2. a i b razreda.

Učenicima je prikazan animirani film „Požar nije šala“ nakon kojeg je gđa Vučetić održala predavanje o utjecaju klimatskih promjena i ekstremnih vremenskih nepogoda na nastanak požara. Učenici su upoznati na koji način u požaru stradaju biljke i  životinje (npr. jež se sakrije u rupe u zemlji i uguši se dimom) te što se događa s biljnim pokrovom nakon požara. Nakon prezentacija i predavanja slijedio je razgovor s učenicima.

Tri učenika su dobila  poklon - podlogu za računalnog miša sa sličicom iz animiranog filma.