EKO aktivnosti

Autor: Biljana Fluka, 12. 12. 2016.

Ugasi me! - EKO projekt

Ugasi me!

U sklopu dodatne nastave iz fizike, kao nastavak nastavne teme „Rad i snaga električne struje“ na kojoj su učenici naučili kako izračunati potrošnju električne energije i sami kroz učenički rad izračunali koliko u kućanstvima troše novaca na električnu energiju rasvjete, u školi smo označili sve prekidače za svjetlosna tijela prigodnim natpisom.
Naime, u svojem kućnom radu učenici su se osvijestili koliko energije zapravo troše rasvjetna tijela te koja je razlika između običnih i štednih žarulja. Postali su svjesniji razloga zbog kojeg je preporučljivo gasiti električne uređaje te su kreirali natpis: „Ako me ne koristiš, ugasi me!“

Osmislili su i nacrtali logo žaruljice na računalu, te su ga uklopili u sam natpis. Umnožili smo natpise te su učenici revno krenuli po školi i označili svaki prekidač njegovim natpisom. Ušli smo u svaku prostoriju u školi i označili svaki prekidač. Pozdravila nas je i ravnateljica škole te je s učenicima zajedno prošla kroz prostorije zbornice, tajništva i računovodstva gdje su učenici postavili natpise.

Učenice su izradile i izračun potrošnje električne energije unutar jednog dana za nekoliko električnih uređaja i prikazale ga na prikladnom plakatu koji su izložile na školskom eko panou. Na njemu su istaknuli natpis „Moramo gasiti svjetlo i štedjeti električnu energiju.“ kako bi proširili svoju spoznaju i ostalim učenicima naše eko škole.

Prof. fizike

Katarina Živković