Autor: Biljana Fluka, 1. 5. 2016.

Tjedan glazbe za mlade

Na koncertu u Lisinskom

Učenici viših razreda i ove su godine sudjelovali na koncertnoj priredbi održanoj 7. travnja u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u sklopu manifestacije Tjedan glazbe za mlade. Priredba je nosila naziv 100 posto hrvatsko. Iza tog naslova krile su se skladbe iz poznatih hrvatskih filmova i serija. Hrvatska filmska glazba sama je po sebi vrijedan opus. Ovo je bila prilika da je učenici upoznaju na drugačiji način – da je čuju uživo, samostalno, izdvojeno iz namijenjenog joj konteksta podloge i praćenja filmske priče. Cilj koncerta bio je da djeca kroz glazbu zavole film i da kroz film zavole glazbu.

Program je vodio Joško Marušić. Kroz zanimljive priče upoznao je učenike s ulogom i značenjem filmske glazbe, razvojem filmske glazbe u Hrvatskoj te razlikom između simfonijskog orkestra i filharmonije. Da bi učenici bolje shvatili o čemu se zapravo radi kao ilustracija poslužio je niz skečeva i kompozicija u izvedbi Zagrebačke filharmonije te inserti iz crtanih i igranih filmova. Koncert je prikazao presjek glazbenog stvaralaštva hrvatske filmske umjetnosti. Učenici su čuli djela hrvatskih skladatelja koji su pisali za naše animirane i igrane filmove i serije: Arsena Dedića, Alfija Kabilja, Dalibora Grubačevića, Dinka Appelta, Josipa Dečija, Eduarda Gloza i Isaaka Dunajevskog. Izvedene su skladbe iz serija Gospoda Glembajevi, U registraturi i Seljačka buna te filmova Tko pjeva, zlo ne misli, Duh u močvari, Zagonetni dječak, Lea i Darija te Vlaka u snijegu. Ovo je bila i prilika da se oda počast Zagrebačkoj školi crtanog filma. Nastupile su sopranistica Marija Kuhar Šoša, pijanistica Srebrenka Poljak te zborovi osnovnih škola Zapruđe, Isidora Kršnjavog i Stenjevec.

U holu dvorane postavljena je izložba najuspjelijih radova pristiglih na natječaj Radost slikanja uz glazbu iz zagrebačkih osnovnih škola i vrtića koji prikazuju dječji doživljaj glazbe iz popularnih hrvatskih filmova namijenjenih djeci izražen bojom i potezom kista.